Google ilk sırada sayfada çıkmak

Googlede 1.Sırada Çıkmak İçin Seo Uygulayın

Googleda ilk sayfanın ilk sırasında çıkmak istiyorsanız, web sitenize seo kurallarını uygulamanız gerekecektir. Googlede ilk sırada çıkmak kolay değildir ancak birazdan okuyacaklarınızı yaptığınızda o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

İnternet siteniz var ancak googleda istediğiniz sıralarda yer almıyorsa seo yöntemlerine bakmanızda fayda var.

google ilk sayfa sıra

Seo, sizi hem reklam bütçesinden kurtarır hem de web sitenizi arama sonuçlarında istediğiniz sıralarda görmenize yardımcı olur. Peki neler yapmanız gerekiyor? Seonun temel kurallarından başlayabilirsiniz.

Bu kurallar;

1.Başlık Uzunluğu : Sayfa başlık uzunluğu 70 karakterden az olmalıdır.

2.Anahtar Kelime : Siteniz ile ilgili en önemli temel sözcükleri seçmelisiniz.Anahtar kelime uzunluğu 260 karakterden az olmalıdır. Fazla olması, spam şüphesi sebebiyle seo açısından sakınca oluşturabilmektedir.

3.Açıklama Metni : Meta Description uzunluğu, 160 karakterden az olmalıdır. Fazla olması, spam şüphesi sebebiyle seo açısından sakınca oluşturabilmektedir.

Başlık uzunluğu, anahtar kelime ve açıklama metni alanları hakkında daha fazla bilgi almak için "Meta Etiketlerinin Seoya Faydaları" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4.Heading Etiketi : Bir web sitesinde mutlaka heading (hr) etiketleri bulunmalıdır. Sitenizde max. 1 adet h1 etiketi, max. 4 adet h2 ve max 4 adet h3 etiketi olmalıdır.

5.Görseller : Sitelerde yer alan resim sayısı arttıkça, sitenin toplam boyutu da artmaktadır. Bu yüzden kaynak kodu / içerik boyutu oranı da artarak sitenin hızını olumsuz yönde etkileyecektir. Sitelerde kullanılan resim sayısı olabildiğince azaltılmalı ve kullanılması gereken resimlerin boyutları küçültülmelidir. Resim sayısını ve dolayısıyla sorgulama sayısını azaltmanın en iyi yolu, resimlerde css sprite tekniğini kullanmaktır.
Sitenizde kullandığınız resimlerde title ve alt tagları bulunmalıdır.Bu taglar anahtar kelimelerinizden oluşması, kullanıcıların görsel aramalarında da sizin sitenizle karşılaşmasını sağlayacaktır.

google ilk sırada çıkmak

6.Dahili Link Sayısı : Site içi linkleme seonun vazgeçilmezlerindendir. Yalnız bu konuda da istikrarlı davranmak gerekir. Site içeriçindeki dahili link sayısı 40 linki geçmemelidir.

7.Harici Link Sayısı : Harici link sayısı 20 linki geçmemelidir. Gereksiz sitelere link verilecekse bunlar "nofollow" etiketi ile gösterilmelidir.

8.NoFollow Link Sayısı : Google bir sitenin mutlaka nofollow kullanmasını önermektedir. Kalitesine güvenmediğimiz ve pagerank değerimizi paylaşmak istemediğimiz sitelerin nofollow ile gösterilmesi, pagerank veya site kalitesi yönünden o siteye kefil olmadığımızı belirtmiş oluruz.

9.Favicon Simgesi : Favicon, siteler açısından bir kalite yönergesidir. Özellikle sitelerin, kullanıcıların aklında kalması için sitenin logosu kadar etkili bir özelliktir. Yeni web teknolojilerinde, ortaya çıkan favicon özelliği, web teknolojilerinin seo ya etkisi açısından da kullanılması gerekmektedir.

10.Style Dosyası : Sitelerde yer alan stil dosyaları, tema ve eklenti kaynaklı olabilmektedir. Ancak sorgu sayısının azaltılması ve stil dosyasının hızlı yüklenerek sitenin hızlanması için birden fazla stil dosyası tek bir dosyada birleştirilmelidir.

11.Javascript Dosyası : Javascript dosyaları, sitelerin yavaşlamasındaki en önemli faktörlerden biridir. Sitede barındırılan javascript dosyalarından kullanılmayanlar veya çok az kullanılanlar temizlenmelidir. Aynı zamanda js optimizer siteleri aracılığıyla, javascript dosyaları küçültülerek çalıştırılması kolaylaştırılmalıdır.

12.Robots.txt : Robots.txt dosyası Google a indexlenmesi ve indexlenmemesi istenilen dizinlerin belirtildiği dosyadır. Google botlarının sitemizde hangi sınırlar dahilinde arama yapabildiğini belirttiğimiz dosyadır. Herhangi bir kısıtlama olmasa bile robots.txt dosyasının kullanılması Google açısından bir gerekliliktir.

13.Sitemap Haritası : Sitemap.xml dosyası sitelerin içeriğini yansıtan bir yol göstericidir. Dolayısıyla sitedeki tüm sayfaların sayısı ve bu sayfaların güncellenme sıklığı gibi önemli bilgileri, arama motorları tarafından indexlenmede kullanılmasını sağlarız. Sitelerin hızlı ve tam indexlenmesi için kullanılması gereklidir.

14. Domain Yaşı : Sitelerin yaşı seo açısından önemli bir kriterdir. Sitelerin yaşı, Google açısından deneyim olarak algılanmakta ve önemli bir kriterin seoda olumlu bir şekilde yer almasını sağlamaktadır.

15.Height ve width Etiketleri : Sitede gösterilen her resimde mutlaka height ve width ölçüleri belirtilmelidir. Çünkü web tarayıcıları, genişlik ve uzunluk ölçüsü girilmemiş resimleri önce tam ekran açar, sonra resimin kendi ölçülerine getirir, bu durum da zaman kaybına sebep olur. Eğer resimlere genişlik ve yükseklik değerleri ilave edilirse, resimler ilk açılırken orjinal boyutları ile görüntülenir. Bu şekilde daha hızlı yüklenir.

16.W3C CSS ve W3C XHTML Hataları : Sertifikalar bir sitenin Google gözünde belirli bir değere ulaşması için en önemli seo kriterleridir. Sitelerin html ve css yapısının düzgün kodlanmasını onaylatmak, hem bu konuda sertifika almanızı hem de düzgün tasarım sayesinde sitelerin hızlı açılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla xhtml ve css kodlamaları hatasız olmalıdır.

17.Google Pagerank : Googleın sitenize gelen backlink ve içerik özgünlüğü gibi temel kriterlere göre verdiği bir puanlama sistemidir. 10 üzerinden belirtilen bu puanlarda, seo konusunda dürüst ve yasal çalışarak arttırılması oldukça kolaydır.

Seo kuralları

18.Google Backlink : Backlink, sitenize verilen bağlantılara verilen bir isimdir. Arama motorları tarafından index almanızı sağlar.

19.Strong ve Bold Etiketleri : Anahtar kelimeler, sitede kalın ve italik bir şekilde gösterilerek, arama motoru botları tarafından daha dikkat çekici hale getirilmesi sağlanmalıdır.

20.Site Yüklenme Hızı :Site Yüklenme Hızı ne kadar fazla olursa, kullanıcılar ve arama motoru botları sitedeki içeriklere o kadar hızlı ulaşırlar. Sitelerin hızlı indexlenmesi ve ziyaretçilerin daha fazla sitede dolaşmasını sağlamak için sitenin hızlı olması gerekmektedir.

21.Mobil Uyumluluk : Mobil uyumluluk (responsive), web siteleri için vazgeçilmez bir özelliktir. Günümüzde mobil cihazların kullanım oranları artmış ve bu sebeple internette gezinme masaüstü bilgisayarlardan çok mobil cihazlarla yapılmaktadır. Web siteniz akıllı telefon ve tabletlere ne kadar uyumlu olursa Google aramalarında da üst sıralarda çıkma ihtimali artar.


Googleda ilk sayfada veya ilk sırada çıkmak için yapılması gereken seo teknikleri bunlarla sınırlı değildir. Belirtmiş olduğumuz seo teknikleri en temel tekniklerdir.Bunlar çoğaltılabilir ve arama motorlarına göre değiştirilebilir.

E-Bülten

E-Bülten'e kayıt olmaya ne dersiniz? Sizde bilişim alanındaki güncel gelişmelerden ve Pion Bilişim'in kampanyalarından anında haberdar olmak için e-bültene kayıt olun. Sizi bilgilendirelim...